Pies ratownik – szkolenie, rasy, zarobki

Psy odgrywają w naszym życiu wiele ról. Niektóre psy są towarzyszami zabaw. Niektórzy są strażnikami. Niektóre z nich to psy służbowe. A niektóre psy najlepiej opisać jako bohaterowie. Psy biorące udział w misjach poszukiwawczo-ratowniczych to bohaterskie psy, które optymalizują swoje naturalne zdolności, aby pomagać ludziom w trudnej sytuacji.

 

Dlaczego psy są wykorzystywane do prac poszukiwawczo-ratowniczych?

Psy są specjalnie wyposażone do ratowania i mogą namierzyć zagubioną osobę dzięki niesamowitemu zmysłowi węchu. Z nosami, które znacznie przewyższają nasz, psy mają ponad 100 milionów receptorów czuciowych w jamie nosowej, w porównaniu z 6 milionami u ludzi. Co więcej, obszar mózgu psa poświęcony analizie zapachów jest około 40 razy większy niż porównywalna część mózgu człowieka. W rzeczywistości oszacowano, że psy mogą pachnieć od 1000 do 10 000 razy lepiej niż ludzie. Psy mają po prostu „nos” do akcji ratunkowej.

Cechy dobrego psa ratownika

Niektóre psy mają naturalną predyspozycję do poszukiwania ludzi, ale nie wszystkie psy (tak jak i ludzie) nadają się do pracy jako pies ratownik. Na dobrego psa ratowniczego nie mogą wpływać głośne lub nagłe dźwięki i musi on być w stanie dobrze dogadać się z innymi psami i ludźmi. Dla psa praca ratownicza nie jest postrzegana jako praca, ale jako gra, w którą uwielbiają grać.

Cechy osobowości i cechy rasy

Udział w pracach poszukiwawczo-ratowniczych jest dla psa satysfakcjonującym doświadczeniem. Jest to wyzwanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, ale przede wszystkim daje psu ratownikowi dużo frajdy. Osobowość psa i cechy z jego hodowli to dwa najważniejsze czynniki decydujące o tym, czy pies będzie odpowiedni do pełnienia roli psa ratowniczego. Pies musi być inteligentny, pewny siebie, skupiony, dobrze słuchać i reagować na przewodnika. Te cechy najlepiej identyfikować od najmłodszych lat.

Ważne jest, aby pies poszukiwawczy miał wysoki popęd do gry. Idealnie pies, który intensywnie bawi się i ma ochotę grać w piłkę i aportować przez długi czas, nie tracąc skupienia. Nie ma znaczenia, jaką rasą jest pies SAR, ale zazwyczaj pochodzą one ze środowiska sportowego lub pasterskiego. Najczęściej używane psy to owczarki niemieckie, labrador retrievery, golden retrievery, bloodhoundy, border collie i belgijskie malinois. Wykorzystywane są również mieszane rasy husky, pudle, owczarki australijskie, psy pasterskie i springer spaniele.

Fizycznie psy ratownicze powinny spełniać kilka cech;

  • być sprawne fizycznie
  • mieć zwinne ciało
  • mieć dobrą wytrzymałość
  • potrafić dostosować się do gorących i zimnych warunków
  • nie bać się
  • mieć dobrą równowagę
  • mieć silne nogi do kopania, skakania lub wspinaczki
  • być dobrze wyszkolone

Szkolenie psów ratowniczych

Trenerzy zajmujący się szkoleniem psów ratowniczych wolą szkolić psy od najmłodszych lat. Pełne wyszkolenie psa ratownika może zająć do 2-3 lat, więc łatwiej jest zacząć od kiedy pies jest szczeniakiem. Dzięki temu trener może wybrać odpowiedni typ rasy psa i wyszkolić go, aby był jak najbardziej wszechstronny. Starsze psy można również szkolić, ale należy przeprowadzić staranną ocenę, aby upewnić się, że dany pies nie ma żadnych obaw ani problemów, które mogą go hamować w roli poszukiwawczej i ratowniczej. Większość psów ratowniczych przechodzi na emeryturę w wieku 10 lat.

Codzienne życie psa ratownika wpływa na jego zdolność do poszukiwania i ratownictwa. Jeśli pies na treningu może często bawić się z innymi psami, dziećmi lub ludźmi i to kiedy tylko zechce, jest mało prawdopodobne, że będzie zainteresowany jeszcze pracą, ponieważ już podczas zabawy otrzyma wszystko, czego chce za darmo.

Jedną z najlepszych metod treningowych jest sprawienie, by pies ratowniczy działał na zasadzie zabawy. Często dobrym początkiem treningu jest zabawa w chowanego, w której pies jest zachęcany do szukania osoby/zabawki i jest nagradzany, gdy ją znajdzie. Pies musi myśleć, że znalezienie kogoś to świetna zabawa. Psy, które mają tak intensywny popęd do zabawy, zaczną myśleć o pracy ratowniczej jako o zabawie z nagrodą na końcu. Relacja między przewodnikiem/trenerem a psem jest kluczową częścią sukcesu zespołu. Pies musi być zmotywowany, aby znaleźć ludzi i pracować z przewodnikiem, w przeciwnym razie postępy w szkoleniu będą ograniczone.

Psy ratownicze – rasy

Psy ratownicze muszą być wystarczająco duże, aby skutecznie poruszać się po zdradzieckim terenie i odpychać gruz z drogi, a jednocześnie wystarczająco małe, aby można je było łatwo transportować. Owczarki niemieckie są popularną rasą psich ratowników; są zazwyczaj inteligentne, posłuszne i zwinne, a ich dwuwarstwowa sierść izoluje przed trudnymi warunkami pogodowymi. Psy myśliwskie i pasterskie, takie jak labrador, golden retrievery i border collie, również są dobre w pracy ratowniczej, ponieważ mają bardzo silny instynkt. Wiele osób uważa ogary za najlepszą rasę do śledzenia. Ich gigantyczne uszy i fałdy na twarzy gromadzą i koncentrują cząsteczki zapachu bezpośrednio w nozdrzach, dzięki czemu ich zmysł węchu jest niezwykle silny i wyczuwalny.

Pies ratownik górski

Pies ratownik górski

Zadaniem psa ratownika górskiego jest wykrycie ludzkiego zapachu pod śniegiem po lawinie. Wszyscy ludzie nieustannie emitują mikroskopijne cząsteczki niosące ich zapach. Cząstki te unoszą się w powietrzu i mogą być przenoszone przez wiatr na znaczne odległości. Psy mają bardzo wyostrzony zmysł węchu, posiadając 220 milionów receptorów zapachowych (ludzie mają 5 milionów) mogą używać tego zapachu do lokalizowania ludzi, czego ludzkie zmysły nie są w stanie zrobić. Dobrze wyszkolony pies ratownik górski jest odpowiednikiem około 20 osób na piechotę i może przeszukiwać ten sam obszar kilka razy szybciej niż te 20 osób. Jeden pies może przeszukać jeden hektar w około 30 minut, a przeszukanie tego samego obszaru zajmuje 20 osobom 4 godziny.

Pies ratownik wodny

Najodpowiedniejsze rasy psów do ratowania na morzu to na ogół rasy dużych rozmiarów, takie jak labradory, golden retrievery i nowofundlandy: w rzeczywistości wszystkie są doskonałymi pływakami dzięki swojej sile fizycznej, nawet w trudnych warunkach. Odpowiednie są również rasy takie jak owczarki niemieckie, pitbulle, psy pasterskie.

Jeśli chcemy, aby nasz czworonożny przyjaciel był psem ratownikiem, musimy zapisać go na specjalny kurs na psa ratownika. Kurs jest podzielony na dwie fazy: pierwsza to trening naziemny, który obejmuje kursy „posłuszeństwa” i „agility”, czyli lekcje kontroli w zatłoczonych środowiskach i w towarzystwie z innymi psami. Ta pierwsza część pozwala na nawiązanie ścisłej więzi zaufania między psem a jego instruktorem, w celu stworzenia ich języka komunikacji, aby móc się zrozumieć za pomocą kilku prostych gestów lub słów. Druga część to trening w wodzie, który daje psom naturalną pewność siebie w pływaniu, a następnie z biegiem czasu treningi te tworzą symulację prawdziwego ratownictwa, transportu ludzi na krótkich i długich dystansach oraz na lądzie.

Nawet jeśli może się to wydawać zabawą dla naszych czworonogów, ich zadaniem jest być prawdziwymi bohaterami: czyli wspierać swoich trenerów/partnerów w interwencjach zagrożenia i powrotu do zdrowia oraz móc ratować życie. Może się zdarzyć, że jednostki ratownictwa wodnego patrolują kąpieliska, często na wolnych plażach, na pontonach lub skuterach wodnych. W razie potrzeby lub niebezpieczeństwa wystarczy prosta komenda ich trenera, aby psi ratownicy wodni nie wahali się ani sekundy, aby wskoczyć do wody i ratować czyjeś życie.

Ile zarabia pies ratownik?

Duża ilość psich ratowników pracuje ze swoim właścicielami w różnego rodzaju ochotniczych grupach poszukiwawczo-ratowniczych działających przy ochotniczych strażach pożarnych w danym mieście, czy przy WOPR lub GOPR. Jak sama nazwa wskazuje wszystkie te jednostki są ,,ochotnicze”, dlatego ciężko jest mówić stricte o zarobkach psa ratowniczego. Będąc członkiem OSP, GOPR czy WOPR i opiekunem psa ratowniczego, możecie razem brać udział w akcjach ratunkowych.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *